Co přinesl rok 2018 v Azure v síťařině

Rok 2018 byl v oblasti síťařiny v Azure velmi plodný. Co všechno se do Azure přidalo za jediný rok?

Plné rozšíření servisních endpointů

Na konci 2017 přišla zajímavá metoda integrace IaaS s PaaS na síťové úrovni. PaaS typicky běží na public endpointu a přístup z IaaS tak jde přes veřejné adresy. Service endpoint vytváří tunel mezi VNETem a PaaS službou. Ta nadále zůstává na public endpointu, ale IaaS se k ní protuneluje přímo z privátních adres a na PaaS službě je nově možnost zapnout filtr a například zakázat přísutp z Internetu. Během roku přišla tato podpora do Storage, SQL, SQL Data Warehouse, Azure Database for MySQL a PostgreSQL, Cosmos DB, Key Vault, Service Bus, Event Hub i Data Lake Storage.

Nová integrace do VNETu pro Azure Container Instances a App Service

Networking tým přišel s novým způsobem integrace strojů běžících v ne-VM režimu do vašeho VNETu. Výsledkem je nová integrace App Service do backend služeb ve VNETu (místo původní integrace přes P2S VPNku) nebo možnost pouštět kontejnery z Azure Container Instance ve vašem VNETu.

Azure SDN integrace přes Centainer Networking Interface

Do plné dostupnosti se dostala implementace kontejnerových driverů pro integraci do Azure SDN. Kontejnery tak mohou běžet přímo ve VNETu (nepotřebují overlay) a pokud vím chystají se i další integrace, jako je využití Azure SDN filtračních možností (to co používá NSG) pro implementaci pravidel pro kontejnery (Network Policy v Kubernetes například). Azure Kubernetes Service CNI implementaci používá pod názvem Advanced Networking.

Azure Front Door Service

Asi nejzajímavější síťovou službou je pro mne Front Door. Jde o distribuovanou reverse proxy pro dynamický obsah a současně CDN tak, že tohle všechno běží v POPech Microsoft sítě, tedy na mnoha místech po světě (POP je třeba i v Praze). Používá anycast, globální balancing a podobné vychytávky. Vřele doporučuji prozkoumat.

Microsoft CDN

Azure CDN nabízela (a stále to platí) implementaci Akamai nebo Verizon přímo integrovanou do Azure portálu. K této dvojici se nově přidala také Microsoft varianta. Pro Office365 nebo XBOX už vlastní CDNka existuje dlouho a nově je nabízena i pro externí zákazníky. Máte tak na výběr ze tří implementací Azure CDN a všechny v tieru Standard se ovládají přímo z Azure portálu stejným způsobem.

Azure Firewall

Další výraznou novinkou je Azure Firewall. Zatímco NSG/ASG je distribuované řešení, Azure Firewall je centralizované řešení. Díky tomu můžete vytvářet centrální pravidla pro NAT (řídit odchozí provoz do Internetu na jednom místě) a tak podobně. Na rozdíl od virtuálních appliance třetích stran se chová Azure Firewall cloudovým modelem. Nejen, že se nestaráte o virtuální mašinky a jejich aktualizaci, ale platíte paušál podle času používání (jedna sazba - žádné výkonnostní tiery apod.) + poplatek za přenesená data. Azure Firewall vám pod kapotou škáluje jak je potřeba, ale vy to neřešíte. Příjemné je, že Azure Firewall podporuje pravidla podle FQDN, což je funkce, která u řady jiných řešení vyžaduje nákup různých advanced licencí.

Azure Virtual WAN

Používáte Azure pro provoz služeb pro uživatele v centrále i na pobočkách? Z poboček můžete navázat VPN tunely do Azure. Co kdybyste ale mohli Microsoft síť využít i pro transit a komunikaci mezi pobočkami? Všechna místa napojíte do nejbližšího Azure a Microsoft síť je propojí mezi sebou. Přesně o tom je Azure Virtual WAN. Ale jak automatizovat nastavení všech zařízení? V tom Azure spolupracuje s předními dodavateli SD-WAN řešení, kde v době psaní článku najdete Barracuda, Check Point, Citrix, Netfoundry, Palo Alto, Riverbed a 128 Technology.

ExpressRoute Direct

Jste mamutí zákazník a chcete 100 Gbps připojení do Azure? Chcete obejít všechny operátory a píchnout se do Microsoftí sítě napřímo? Od roku 2018 už je to možné.

Transitivní ExpressRoute

Máte Express Route v Evropě a také jednu v USA pro tamní pobočky? Díky novince ExpressRoute Global Reach jste schopni dovolit i komunikaci poboček mezi sebou přes Microsoft síť. Typický scénář je, že v Evropě máte pobočky propojené servisním providerem, který vám současně zajišťuje Express Route do Azure. V USA ale tento provider nepůsobí nebo tam z různých důvodů máte jiného, který řeší tamní pobočky a americkou Express Route. Díky Global Reach můžete oba světadíly propojit přes Microsoft síť a využít tak svých investic do Express route i pro něco takového.

NSG logy, Traffic Analysis

NSG logování se v roce 2018 dramaticky zlepšilo a ukazuje jak hit logy z pravidel tak session informace. V rámci Azure Monitor je k dispozici velmi pěkná analýza provozu vaší sítě.

Azure Virtual Network vTAP

V rámci Azure Monitor (sekce Network Watcher) můžete odchytávat provoz s využitím agenta ve VM. V roce 2018 ale přišla do preview možnost kopírování provozu do analyzátoru přímo ve VNETu. To může sloužit pro troubleshooting, ale i pro dlouhodobé sledování provozu z pohledu bezpečnosti nebo analytiky s řešeními jako je FlowMon, Netscout, Big Switch Big Monitoring Fabric, Gigamon, RSA NetWitness, Vectra Cognito a další.

Public IP Prefix

Potřebujete mít v Azure public adresy, které jsou předvídatelné a navazují na sebe, aby bylo jednoduché nastavit nějaká firewallová pravidla apod.? Od roku 2018 je možné si rezervovat nejen po jedné adrese, ale koupit si celý blok.

Application Gateway v2

Reverse proxy a WAF v Azure získala na konci 2018 v preview novou generaci. Ta nově přináší autoškálování (dokáše sama měnit počet instancí podle zátěže), podporuje zónovou redundanci, má vyšší základní výkon a konfigurační změny se projevují podstatně rychleji, což je velmi příjemné.

A co nás čeká v síťařině v roce 2019? Podle všeho se chystá ještě víc Enteprise integrací PaaS služeb do vašeho VNETu. První střípky přijdou už na jaře a určitě o tom budu psát. Rok 2018 byl pro síťařinu velmi silný, doporučuji prozkoumat všechny novinky, vyzkoušet a nasadit.Cloud-native Palo Alto firewall jako služba pro Azure Virtual WAN Networking
Chcete Azure Kubernetes Service, ale máte málo IP adres? Použijte novou Azure CNI overlay. Networking
Azure Firewall Basic - levnější bráška pro malá prostředí nebo distribuované IT Networking
Azure Kubernetes Service v kombinaci s Private Link Service - například pro privátní doručení na Front Door nebo k vašim Azure klientům Networking
Hybridní DNS jako služba v Azure Networking