GitHub Codespaces - vývojářské prostředí od stroje po knihovny a kompilátor, které naběhne za 15 vteřin

V minulém díle jsem popisoval Microsoft Dev Box jako variantu řešení některých častých potíží vývojářských notebooků. Také jsem zmiňoval, že vedle toho jsou Codespaces, které sice nejsou plnohodnotnou pracovní stanicí ve stylu pecko v cloudu, ale pro moderní vývoj jsou za mě ještě zajímavější - ale holt ne pro ty z vás, co vyvíjí tlustou appku s Windows GUI nebo potřebují grafické nástroje typu SQL Server Management Studio.

Mimochodem - mluvím sice primárně o stanicích vývojářů, ale totéž platí pro práci s ML nebo operations s Infrastructure as Code apod.

Připomeňme si ty situace zmíněné minule:

 • Projekty se nafukují a nafukují, víc řádků, víc mikroslužeb a pořád chtějí více CPU, větší a rychlejší disky, víc paměti.
 • Od nástupu developera do získání produktivního prostředí uběhne hodně času (objednání železa - a to v dnešní době může trvat opravdu dlouho, instalace v IT, rozchození prostředí).
 • Některé věci jsou v jednom OS nesnášenlivé a vývojáři nakonec tráví velké množství času udržováním knihoven a funkčního prostředí zejména, pokud pracují na víc komponentách/projektech, kde každý má jiné požadavky.
 • Noooo ale my tady jedeme ještě něco v on-prem, náš Git, CI/CD systém, do Azure leda přes VPN - jak to bezpečně připojit odkudkoli, když ti vývojáři nechtějí moc fyzicky chodit do práce?
 • BYOD je sice výborný nápad, ale v našem striktně regulovaném sektoru nám to při auditech brutálně zavaří.
 • Musíme řešit spoustu bezpečnostních a provozních problému - když někdo ztratí zařízení bojíme se o citlivá data nebo se mu rozbije a je sice skvělé, že máme od Dellu nějakou rychlou výmenu železa, ale ten vývojář stejně musí k nám do IT na obnovení dat a reinstalaci… a takový vlak z Brna do Prahy je zážitek.
 • V mém městě nejsou lidi a po COVIDu už je práce z domova tak normální, že nabíráme i mezinárodní tým - to máme posílat notebooky poštou bůh ví kam?

Codespaces řadu těchto bodů nádherně řeší a kde opravdu excelují je ve schopnosti do doslova pár vteřin nahodit prostředí a přitom vás nenutit přenášet graficky obrázky a narážet na s tím spojená omezení (u horší linky nějaké rozčtverečkování, latence).

Devcontainery - osvědčený život v kontejnerech i pro vaše pecko

Vezměme si třeba vývoj v Pythonu a to, že tady mnoho let vedle sebe existovala vzájemně nekompatibilní verze 2 a 3 a do toho jednotlivé knihovny a nesnášenlivost jejich verzí navzájem. Posunete verzi onoho a to má důsledky na potřebné verze něčeho jiného. A teď si vezměte, že děláte na víc projektech nebo potřebujete spustit mikroslužby kolegů u sebe a pokaždé jsou dependence jiné - a to i mezi vývojem a produkcí, takže musíte u sebe přepínat (jasně - od vývoje přes test do produkce cestuje konkrétní sada verzí, to je jasné, ale běžně potřebujete dělat na aplikaci 1.3 s dependencí 2.2 zatímco v produkci je aplikace 1.2 s dependencí 2.1 a to je v pořádku - špatně je testovat jeden kód na jiných dependencích, než jsou v produkci). OK, uděláte tedy venv - jenže to nezahrnuje verzi Pythonu. Tak zkusíte Anacondu, protože ta ano? Možná - ale co kolegové s .NET nebo Javou? Tam je všechno úplně jinak a navíc potřebujete mít s sebou i nějaké podpůrné nástroje - kompilátory, lintery a jiné další pomocníky.

Tyto problémy při provozu aplikací přece řešíme kontejnery, ne? Proč tedy nepoužít totéž pro vývojové prostředí - proč patlat věci na svém notebooku přímo, když můžu tohle všechno zabalit do kontejneru, který se nahodí během okamžiku a žít v něm? To by bylo určitě skvělé, ale kontejner není moc pro uživatelské prostředí - jak v něm spustím Visual Studio Code a všechna jeho skvělá rozšíření?

A teď to přijde - co kdyby Visual Studio Code dokázalo oddělit část, ve které vidíte obrazovku, reaguje na vaše vstupy, od části “serverové”, ve které dochází k věcem jako je kompilace, generování kódu, ověřování syntaxe a tak podobně? A co kdyby dokonce tohle rozdělení bylo flexibilní, takže některé funkce (extensions) mohou běžet v lokálu a jiné vzdáleně a u řady z nich si můžete vybrat kde je chcete? To by mohlo zajistit, že věci nevyžadující nic speciálního od vašeho stroje a nemají tam dependenci (editor samotný, jednoduchý syntaktický pomocník) poběží u vás pro maximální pohodlí a nízkou latenci zatímco náročnější věci a ty, které mají konkrétní dependence, poběží vzdáleně (kompilace nebo nějaký sofistikovaný analyzátor kódu). A co kdyby ta lokální část byla napsaná tak, že to není klasická tlustá appka ale něco, co se dokáže spustit i přímo v browseru? Takže byste si mohli vybrat jestli tu lokální část chcete mít jako normální aplikaci nebo jen jako aplikace v okně prohlížeče (ale ani v jednom případě ne jako obrázky ze vzdáleného serveru - editor běží u vás)? To jsou Remote Containers ve Visual Studio Code.

Připravme si devcontainer

Potřebujeme tedy specifika prostředí zabalit do formy kontejneru s tím, že Visual Studio Code se do něj připojí a umožní využívat jeho výpočetního výkonu, funkcí, knihoven, kompilací i souborového systému. Přidejme ještě další nápad - svázat to s repozitářem a předpisy pro jedno a více prostředí držet přímo v něm - u projektu. Zdrojáky vaší aplikace nebo Infrastructure as Code předpisů tak obsahují i definici vývojářské mašiny (nebo několika typů, to samozřejmě není problém). Není to nutné, ale dává to smysl - předpisy dáme do adresáře .devcontainer (případně uvnitř něj do adresářů pro různé typy “strojů”).

Vytvořím adresář a přes command (CTRL + SHIFT + P) spustím průvodce vytvoření devcontaineru.

Microsoft pro mě připravil dost hotových prostředí, takže nemusím všechno vymýšlet sám a starat se o to.

Já si připravuji takovou trochu opsáckou stanici, takže vyberu Ubuntu kontejner.

Co to znamená? Jde o base image připravený Microsoftem - ale můžu si samozřejmě přinést i svůj startovací bod. Další skvělá zpráva je, že jsou pro mě připraveny další služby, které do kontejneru můžu dostat jednoduše vybráním - nemusím je psát do Dockerfile, už je to pro mě připraveno. V mém případě k základnímu image chci ještě Azure CLI, GitHub CLI, Terraform a Kubectl.

Tady je vygenerovaný devcontainer.json. Obsahuje návod jak kontejner vyrobit (defacto odkaz na Dockerfile - na ten mrknem za chvilku), přidané features a možnost spouštění nějakých skriptů po nahození kontejneru případně trvalé forwardování portů (o tom taky později - dost důležité).

// For format details, see https://aka.ms/devcontainer.json. For config options, see the README at:
// https://github.com/microsoft/vscode-dev-containers/tree/v0.245.2/containers/ubuntu
{
	"name": "Ubuntu",
	"build": {
		"dockerfile": "Dockerfile",
		// Update 'VARIANT' to pick an Ubuntu version: jammy / ubuntu-22.04, focal / ubuntu-20.04, bionic /ubuntu-18.04
		// Use ubuntu-22.04 or ubuntu-18.04 on local arm64/Apple Silicon.
		"args": { "VARIANT": "ubuntu-22.04" }
	},

	// Use 'forwardPorts' to make a list of ports inside the container available locally.
	// "forwardPorts": [],

	// Use 'postCreateCommand' to run commands after the container is created.
	// "postCreateCommand": "uname -a",

	// Comment out to connect as root instead. More info: https://aka.ms/vscode-remote/containers/non-root.
	"remoteUser": "vscode",
	"features": {
		"kubectl-helm-minikube": "latest",
		"terraform": "latest",
		"github-cli": "latest",
		"azure-cli": "latest"
	}
}

Dockerfile vypadá takhle.

# See here for image contents: https://github.com/microsoft/vscode-dev-containers/tree/v0.245.2/containers/ubuntu/.devcontainer/base.Dockerfile

# [Choice] Ubuntu version (use ubuntu-22.04 or ubuntu-18.04 on local arm64/Apple Silicon): ubuntu-22.04, ubuntu-20.04, ubuntu-18.04
ARG VARIANT="jammy"
FROM mcr.microsoft.com/vscode/devcontainers/base:0-${VARIANT}

# [Optional] Uncomment this section to install additional OS packages.
# RUN apt-get update && export DEBIAN_FRONTEND=noninteractive \
#   && apt-get -y install --no-install-recommends <your-package-list-here>

Rozhodl jsem se ale něco přidat. Něco, co není ve startovacím image a ani neexistuje jako jednoduchá feature k zaškrtnutí - sqlcmd, příkazovou řádku pro SQL. Ta se zrovna instaluje trochu složitěji (musím přidat Microsoft repo a tak), ale všechno se dá snadno dohledat. Jednoduše jsem tedy přidal jeho instalaci do Dockerfile.

# Sqlcmd
RUN curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | apt-key add - &&\
  curl https://packages.microsoft.com/config/ubuntu/20.04/prod.list | tee /etc/apt/sources.list.d/msprod.list &&\
  apt-get update &&\
  ACCEPT_EULA=Y apt-get install -y mssql-tools unixodbc-dev &&\
  echo 'export PATH="$PATH:/opt/mssql-tools/bin"' >> /home/vscode/.bash_profile

To je celé - dám rebuild and reopen in container (na mém Windows stroji používám Rancher Desktop, který pro mě zajišťuje Linuxový Docker a lokální Kubernetes běžící ve Windows Subsystem for Linux).

Jsem připojen - nacházím se v kontejneru! Poznáme podle zeleného rámečku vlevo dole.

Některé extensions běží u mě v lokálu, některé v kontejneru. Mimochodem pro naledění VS Code doporučuji Settings synchronizaci, takže každý uživatel si přinese svoje oblíbené barevné schéma či klávesové zkratky.

To jsou devkontejnery - zadarmo, přímo u vás a krásně si připravíte různá plně oddělená prostředí a snadno je budete sdílet s ostatními. Výborná věc - a teď do toho pojďme zamíchat GitHub a cloud.

GitHub Codespaces

Co kdyby teď ta serverová strana byl cloud? Něco, kde není problém si jednou vzít 32 core, protože jdu compilovat Javu a jindy mnohem menší stroj. A to všecho tak, aby to bylo propojené s GitHubem, kde můj projekt žije a vývojář jednoduše začal.

Pro toto repo nemám ještě Codespaces vytvořeno - tak to udělám.

Kdybych měl image bez svých úprav, naskočil by za pár vteřin - my tam ale přidali své věci (sqlcmd), takže GitHub ho pro mě musí takhle napoprvé nejdřív vyrobit (pak už bude jen pár vteřin startovat).

Trvalo to tak 2 minuty a je to nahoře a jsem připojen = přímo v browseru běží Visual Studio Code a přes synchronizaci nastavení si právě (protože mě zná z GitHubu) i stáhlo moje klávesové zkratky.

Uvnitř kontejneru jsou vyžádané nástroje jako je terraform nebo mnou přidaný sqlcmd.

Nojo, ale když tam kóduji webovou aplikaci, určitě jí budu chtít vyzkoušet, ne? Já to nasimuluji tím, že v kontejneru nainstaluji NGINX (to normálně takhle nedělejte, co chcete mít jako součást Docker image pro každý start a všechny uživatele dejte do Dockerfile) a tím simuluji spuštění webové aplikace. Nicméně každá instance má i svou storage, která se neztrácí - i tak za mě nástroje patří do definice prostředí a všechno ostatní do Gitu. Ale pokud změníte nějaké soubory a ještě nejsou commitnuté a něco se stane, nevadí - storage je perzistentní.

Musím ho explicitně spustit jako root (nedělat - tohle jen opravdu simuluje mojí appku) a vidím, že lokálně běží.

Já se tam ale chci dostat ze svého browseru. Co s tím? Stačí nahodit port forwarding a to buď věřejný (kolega se mi tam mrkne) nebo privátní.

No a je to - funguje.

Samozřejmostí je debugger s break pointy a další klasické záležitosti. Nelíbí se vám v prohlížeči? Žádný problém, jednoduše v zeleném bloku necháte otevřít Codespace z vašeho Visual Studio Code.

Moderní vývoj a jak to všechno hraje dohromady

Pokud si poskládáte tohle všechno dohromady vyjde z toho moc příjemné řešení pro vývojáře. Projekty žijí v GitHub repozitáři a u nich i definice vývojových prostředí. Vývojáři si mohou všechno rozjet u sebe a to včetně devcontainer pro případ, že třeba jedou vlakem bez připojení, ale stejně snadno a ještě lépe si mohou nahodit Codespaces v cloudu a využít adhoc silnou mašinu. Nový vývojář tak vystačí s obyčejným notebookem, ve kterém je prohlížeč a může během pár vteřin začít. Pokud jen přebíháte mezi projekty nemusíte trávit den instalací prostředí, prostě jen vlezete do jejich repozitáře a nahodíte Codespaces. Potřebujete se náhle připojit z dovolené? Do Codespaces není problém. Jakmile jste z vývojové části spokojeni (možná za přispění pomocníka GitHub Copilot, který to kódování s vámi umí pěkně táhnout), čeká vás silná CI/CD pipeline s GitHub Actions a správa změn, vylepšení i potíží s GitHub Issues, Discussions, Projects a dalšími vlastnostmi. No pak to celé vymlasknete do Azure, do kterého ani nemusíte držet heslo díky workload identity federation AAD s GitHub. No a pro služby jako jsou Azure Container Apps nebo Azure Static WebApps vám celé workflow umí Azure nacvakat sám ať máte něco do začátku. Zkuste si to.Microsoft Dev Box - virtuální pecko pro vývojáře a kdy použít vs. GitHub Codespaces, Windows365 nebo Azure Virtual Desktop Compute
ARM64 v Azure a jak používat s Kubernetes, Terraform a GitHub Actions a multi-arch image Compute
Federace tokenů GitHub Actions s Azure Active Directory pro přístup z vaší CI/CD do Azure bez hesel GitHub
On-demand capacity reservation vs. reserved instances v Azure - kdy co a proč nejčastěji oboje Compute
Confidential Computing - zabezpečení dat při jejich používání, kdy ani root systému nemá šanci je rozlousknout Compute